r Erasmus na Sycylii!

Erasmus na Sycylii!

Relacja Dominiki Chomiuk...

Erasmus+ jest projektem Unii Europejskiej, który pozwala młodzieży z wielu odmiennych kulturowo państw przełamywać bariery językowe i nie tylko. Tematem naszego wyjazdu, już ostatniego z tego cyklu, były metody nauczania. Korzystaliśmy przy tym z platformy Moodle - dla niektórych "chleb powszedni", dla innych całkowita nowość. 

21.04.2018 wyruszyliśmy na podbój Włoch. Spotkaniu na lotnisku w Pyrzowicach towarzyszyło trochę nerwów, które jednak bardzo szybko opadły. Szerokie uśmiechy malowały się na naszych twarzach po wylądowaniu w Katanii. Stamtąd już tylko godzina dzieliła nas od zakwaterowania w hotelu w Syrakuzach. 

                                                                   

Pierwszym spotkaniom zawsze towarzyszy nutka niepewności, ale po kilku wspólnych chwilach już działaliśmy jak znajomi. Muszę przyznać, że po raz pierwszy w życiu widziałam tak zwartą i zintegrowaną grupę uczniów i nauczycieli, co zresztą potwierdziła kolacja i tańce w ostatni dzień. Zanim do tego doszło...

We wtorek mieliśmy za zadanie zaprezentować wydarzenia ze swojego kraju na podstawie wybranej gazety. Następnie odbyła się debata na temat manipulacji mediów i opinii publicznej. W jej trakcie najbardziej aktywni byli Litwini. Kolejnym wyzwaniem była interaktywna lekcja i ankieta o przyjaźni przeprowadzona przez młodzież z Włoch. 

Kolejne dni upływały nam zgodnie z planem. Zwiedzaliśmy Syrakuzy, Taorminy oraz Katanię, gdzie spacerowaliśmy po - wciąż aktywnym - największym w Europie wulkanie. Czwartkowa wycieczka na Etnę oraz do Taorminy była dla wszystkich chyba najciekawszym wydarzeniem, nie tylko ze względu na lokalizację, ale również świetną atmosferę w grupie. Na uwagę zasługuje postawa włoskich dziennikarzy (nauczycieli oraz uczniów) tego wydarzenia. Nawet podczas drogi wymyślali różne gry, które miały na celu ciągłą integrację i wzajemne poznanie. 

                                                                  

Ostatni dzień pobytu spędziliśmy w szkole. Zwieńczeniem była kolacja, podczas której każdy kraj musiał przygotować swoją potrawę dla wspólnej degustacji. Następnie już tylko pożegnanie, pakowanie i bezpieczny powrót do Polski. 

Włoska przygoda była ogromną dawką nowych doświadczeń. Poznaliśmy wiele ciekawych osób i - co najważniejsze - zyskaliśmy pewność siebie w kontaktach z ludźmi z innych krajów. To również bodziec do dalszej nauki języków obcych. Erasmus+ to projekt, który poleciłabym bez wahania każdemu! 

Dominika Chomiuk, uczennica I LO 

Ogłoszenie wyników Konkursu na recenzję za wrzesień i październik!

Zwycięzcami Konkursu na recenzję we wrześniu oraz październiku zostają Dominika Chomiuk z klasy II LO oraz Sebastian Sikora z klasy I LO.

MARATON MATEMATYCZNY

W dniu 9 listopada odbył się w naszej szkole wieczorny maraton matematyczny.

NIEPODLEGŁY REKORD!

W dniu 9 listopada spotkaliśmy się, by uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Powołany Oskar

Tak młody wiekiem „rekordzista” chyba nigdy wcześniej nie został dostrzeżony przez szkoleniowców Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Wycieczka klasy V do Energylandii

Dnia 19.10 br. odbyła się pierwsza wycieczka klasy 5 SP do parku rozrywki w Zatorze. Relacjonuje Kacper Drużbacki.