r Erasmus na Sycylii!

Erasmus na Sycylii!

Relacja Dominiki Chomiuk...

Erasmus+ jest projektem Unii Europejskiej, który pozwala młodzieży z wielu odmiennych kulturowo państw przełamywać bariery językowe i nie tylko. Tematem naszego wyjazdu, już ostatniego z tego cyklu, były metody nauczania. Korzystaliśmy przy tym z platformy Moodle - dla niektórych "chleb powszedni", dla innych całkowita nowość. 

21.04.2018 wyruszyliśmy na podbój Włoch. Spotkaniu na lotnisku w Pyrzowicach towarzyszyło trochę nerwów, które jednak bardzo szybko opadły. Szerokie uśmiechy malowały się na naszych twarzach po wylądowaniu w Katanii. Stamtąd już tylko godzina dzieliła nas od zakwaterowania w hotelu w Syrakuzach. 

                                                                   

Pierwszym spotkaniom zawsze towarzyszy nutka niepewności, ale po kilku wspólnych chwilach już działaliśmy jak znajomi. Muszę przyznać, że po raz pierwszy w życiu widziałam tak zwartą i zintegrowaną grupę uczniów i nauczycieli, co zresztą potwierdziła kolacja i tańce w ostatni dzień. Zanim do tego doszło...

We wtorek mieliśmy za zadanie zaprezentować wydarzenia ze swojego kraju na podstawie wybranej gazety. Następnie odbyła się debata na temat manipulacji mediów i opinii publicznej. W jej trakcie najbardziej aktywni byli Litwini. Kolejnym wyzwaniem była interaktywna lekcja i ankieta o przyjaźni przeprowadzona przez młodzież z Włoch. 

Kolejne dni upływały nam zgodnie z planem. Zwiedzaliśmy Syrakuzy, Taorminy oraz Katanię, gdzie spacerowaliśmy po - wciąż aktywnym - największym w Europie wulkanie. Czwartkowa wycieczka na Etnę oraz do Taorminy była dla wszystkich chyba najciekawszym wydarzeniem, nie tylko ze względu na lokalizację, ale również świetną atmosferę w grupie. Na uwagę zasługuje postawa włoskich dziennikarzy (nauczycieli oraz uczniów) tego wydarzenia. Nawet podczas drogi wymyślali różne gry, które miały na celu ciągłą integrację i wzajemne poznanie. 

                                                                  

Ostatni dzień pobytu spędziliśmy w szkole. Zwieńczeniem była kolacja, podczas której każdy kraj musiał przygotować swoją potrawę dla wspólnej degustacji. Następnie już tylko pożegnanie, pakowanie i bezpieczny powrót do Polski. 

Włoska przygoda była ogromną dawką nowych doświadczeń. Poznaliśmy wiele ciekawych osób i - co najważniejsze - zyskaliśmy pewność siebie w kontaktach z ludźmi z innych krajów. To również bodziec do dalszej nauki języków obcych. Erasmus+ to projekt, który poleciłabym bez wahania każdemu! 

Dominika Chomiuk, uczennica I LO 

KONKURS NA RECENZJĘ! DO WYGRANIA DWA BILETY DO KINA CO MIESIĄC!

Napisz recenzję lub sprawozdanie na dowolny temat (film, książka, płyta muzyczna, sztuka teatralna, koncert, wydarzenie sportowe itp.), aby...

Zebranie z rodzicami

Zebrania z rodzicami odbędą się 14 września 2018 r. /piątek/ o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!

3 września 2018 roku uczniowie SMS BTS „Rekord” rozpoczęli kolejny rok szkolny. Na inauguracji, oprócz uczniów, obecni byli również...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września (poniedziałek) o godz. 12:30 w Hali Sportowej "Rekord" przy ulicy...

Zastrzyk sztuki na szkolnym oddziale!

Kolejna akademia za nami...