r Nystromska Skolan – nasza szkoła partnerska w projekcie Erasmus+

Nystromska Skolan – nasza szkoła partnerska w projekcie Erasmus+

To jedna z najważniejszych instytucji w miasteczku Soderkopping w środkowej Szwecji.

Jej budynek wyróżnia się od razu. Wśród niskiej, głównie parterowej zabudowy, masywne trzy kondygnacje szkoły Nystromska są widoczne z daleka. W oczy rzuca się też fakt, że parking dla rowerów jest tu równie duży jak ten dla samochodów.

To jedna z najważniejszych instytucji w miasteczku Soderkopping w środkowej Szwecji. Wystarczy powiedzieć, że uczęszcza do niej 1800 uczniów, kiedy samo miasteczko liczy około 1500 mieszkańców. – Większość naszych uczniów dojeżdża z okolicznych miejscowości oraz pobliskiego miasta Norkopping, które jest znacznie większe. Uczniowie dojeżdżający do szkoły nie płacą za przejazdy komunikacją publiczną – mówi Jose Molina, nauczyciel hiszpańskiego w Nystromska.

Szkoła, oprócz kształcenia ogólnego, oferuje też kursy zawodowe i językowe oraz zajęcia dla imigrantów. Większość uczniów to nastolatkowie, ale są też dorośli, którzy uzupełniają swoje wykształcenie. Z kolei imigranci, zanim zostaną dopuszczeni do normalnych zajęć lekcyjnych, mają coś w rodzaju lekcji wyrównawczych. – Głównie uczą się języka szwedzkiego, ale także zdobywają wiedzę potrzebną do codziennego funkcjonowania w kraju, który często jest bardzo różny od ich ojczyzny. W zależności od tempa przyswajania wiedzy ten etap wyrównawczy trwa od kilku tygodni do nawet roku – wyjaśnia Jose Molina.

Wewnątrz Nystromska wygląda jak normalna szkoła. Są klasy lekcyjne, gabinety dyrektora i nauczycieli, jest stołówka czy biblioteka. Ale można zauważyć też pomieszczenia ze stołami, kanapami, a nawet łóżkiem, gdzie uczniowie mogą odpoczywać między zajęciami. Zwraca uwagę również fakt, iż wszystkie drzwi wewnątrz są całkowicie przeszklone, w związku z tym widać, co kto robi w pomieszczeniach i na korytarzach. Wynika to ze szwedzkiego podejścia do edukacji i do życia w ogóle – nikt nie ma niczego do ukrycia w swojej pracy czy nauce, ale też nikt specjalnie nie podgląda, tego co robią inni. Dlatego w oknach większości mieszkań nie ma żadnych firanek ani zasłon.

Krzysztof Bąk

 

 

Wycieczki integracyjne

W ramach integracji ucznió - po dłuższej przerwie - wszystkie klasy naszej szkoły wybrały się z wychowawcami na wycieczki klasowe.

Zakończenie roku szkolnego maturzystów

Dnia 6 maja odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klasy 3 liceum.

Testy sprawnościowe - zmiana!

Z uwagi na zmiany w terminarzu meczów w Śląskim Związku Piłki Nożnej testy sprawności ukierunkowanej i specjalnej w piłce nożnej zgodne z...

Rekrutacja 2021/2022

Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące MS BTS Rekord prowadzą już rekrutację do klas szkoły podstawowej i liceum na rok szkolny 2021/22....

STĄD DROGA WIEDZIE DO REPREZENTACJI

Alan Czerwiński o latach nauki naszej SMS, czasach gry w biało-zielonych barwach, późniejszych losach klubowych i reprezentacyjnych oraz...