r Nystromska Skolan – nasza szkoła partnerska w projekcie Erasmus+

Nystromska Skolan – nasza szkoła partnerska w projekcie Erasmus+

To jedna z najważniejszych instytucji w miasteczku Soderkopping w środkowej Szwecji.

Jej budynek wyróżnia się od razu. Wśród niskiej, głównie parterowej zabudowy, masywne trzy kondygnacje szkoły Nystromska są widoczne z daleka. W oczy rzuca się też fakt, że parking dla rowerów jest tu równie duży jak ten dla samochodów.

To jedna z najważniejszych instytucji w miasteczku Soderkopping w środkowej Szwecji. Wystarczy powiedzieć, że uczęszcza do niej 1800 uczniów, kiedy samo miasteczko liczy około 1500 mieszkańców. – Większość naszych uczniów dojeżdża z okolicznych miejscowości oraz pobliskiego miasta Norkopping, które jest znacznie większe. Uczniowie dojeżdżający do szkoły nie płacą za przejazdy komunikacją publiczną – mówi Jose Molina, nauczyciel hiszpańskiego w Nystromska.

Szkoła, oprócz kształcenia ogólnego, oferuje też kursy zawodowe i językowe oraz zajęcia dla imigrantów. Większość uczniów to nastolatkowie, ale są też dorośli, którzy uzupełniają swoje wykształcenie. Z kolei imigranci, zanim zostaną dopuszczeni do normalnych zajęć lekcyjnych, mają coś w rodzaju lekcji wyrównawczych. – Głównie uczą się języka szwedzkiego, ale także zdobywają wiedzę potrzebną do codziennego funkcjonowania w kraju, który często jest bardzo różny od ich ojczyzny. W zależności od tempa przyswajania wiedzy ten etap wyrównawczy trwa od kilku tygodni do nawet roku – wyjaśnia Jose Molina.

Wewnątrz Nystromska wygląda jak normalna szkoła. Są klasy lekcyjne, gabinety dyrektora i nauczycieli, jest stołówka czy biblioteka. Ale można zauważyć też pomieszczenia ze stołami, kanapami, a nawet łóżkiem, gdzie uczniowie mogą odpoczywać między zajęciami. Zwraca uwagę również fakt, iż wszystkie drzwi wewnątrz są całkowicie przeszklone, w związku z tym widać, co kto robi w pomieszczeniach i na korytarzach. Wynika to ze szwedzkiego podejścia do edukacji i do życia w ogóle – nikt nie ma niczego do ukrycia w swojej pracy czy nauce, ale też nikt specjalnie nie podgląda, tego co robią inni. Dlatego w oknach większości mieszkań nie ma żadnych firanek ani zasłon.

Krzysztof Bąk

 

 

Rekord z awansem do Centralnej Ligi Juniorów U-15

Wygraną 1:0 z rówieśnikami z Warty Gorzów Wlkp. „rekordziści” przypieczętowali awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15.

Piłkarzyki Cup nowa edycja turnieju

Wystartowała kolejna edycja turnieju Piłkarzyki Cup, którego twórcą i organizzatorem jest Pan Trener Tomasz Skowroński. Do II edycji zgłosiło...

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się w najbliższą środę 1 września o godzinie 10:00 w hali sportowej. Zapraszamy!!!

Zmiany wysokości czesnego!

Informujemy, że po dwóch latach od ostatniej zmiany, Zarząd BTS "Rekord", na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2021 r., podjął decyzję o...

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

25 czerwca 2021 r. w auli szkolenej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Poniżej fotorelacja :-)

Muchy na zębach