r Streszczenie książki "Chłopiec w pasiastej piżamie"

Streszczenie książki "Chłopiec w pasiastej piżamie"

Streszczenie autorstwa Wojciecha Fabii – ucznia klasy III LO

Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne

Książka którą ostatnio udało mi się przeczytać nosi tytuł „Chłopiec w pasiastej piżamie”, której autorem jest John Boyne. Powieść opowiada o historii ośmioletniego chłopca o imieniu Bruno. Młodemu bohaterowi niczego nie brakuje: ma przyjaciół, rodzinę, piękny dom, mieszka w tryskającym życiem Berlinie. Wszystko „wywraca się do góry nogami” w życiu chłopca, gdy ojciec zostaje komendantem obozu koncentracyjnego i zmuszeni są przeprowadzić się do niezbyt dużego domu na pustkowiu. Bruno nie jest zadowolony z takiego rozwoju sytuacji, tęskni za przyjaciółmi, dziadkami i za swoim dużym domem w Berlinie. Bohater nudzi się w nowym miejscu. Wraz z siostrą zauważają ogrodzenie, za którym widnieją ludzie ubrani w pasiastych piżamach. Bruno uważa, że to musi być farma. Chłopak szuka sobie rozrywki np. tworząc huśtawkę z opony, a także bawi się w poszukiwacza przygód wędrując wzdłuż ogrodzenia. Pewnego dnia spotyka po drugiej stronie ogrodzenia małego Żyda – Szmula. Młodzi chłopcy od razu „znaleźli wspólny język”. Następne dni Bruno spędzał na rozmowie z nowym kolegą. Marzył jednak, aby móc pobawić się z Szmule, co oczywiście było niemożliwe ze względu na ogrodzenie. Bruno nie rozumiał sytuacji w jakiej znajduje się młody więzień obozu koncentracyjnego. Narzekał na swój nowy jednopiętrowy dom, nie rozumiejąc tego że młody Szmul mieszkał w getcie w jednym pokoju z 11 innymi osobami. Historia niestety nie ma szczęśliwego zakończenia. W ostatni dzień przed powrotem do Berlina Bruno postanawia przedostać się do Szmula, aby razem poszukać jego zaginionego ojca. Ostatecznie trafiają do komory gazowej gdzie razem giną. Jest to na pewno historia, której nie zapomnę bardzo długo. Przerażająca, a zarazem przedstawiona z perspektywy dziecka, które nie rozumie otaczającego go brutalnego świata.

Wojciech Fabia, klasa III LO

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się w najbliższą środę 1 września o godzinie 10:00 w hali sportowej. Zapraszamy!!!

Zmiany wysokości czesnego!

Informujemy, że po dwóch latach od ostatniej zmiany, Zarząd BTS "Rekord", na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2021 r., podjął decyzję o...

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

25 czerwca 2021 r. w auli szkolenej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Poniżej fotorelacja :-)

Wycieczki integracyjne

W ramach integracji ucznió - po dłuższej przerwie - wszystkie klasy naszej szkoły wybrały się z wychowawcami na wycieczki klasowe.

Zakończenie roku szkolnego maturzystów

Dnia 6 maja odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klasy 3 liceum.