r Streszczenie książki "Droga"

Streszczenie książki "Droga"

Streszczenie autorstwa Wojciecha Fabii – ucznia klasy III LO

Droga
Cormac McCarthy

Książkę, którą ostatnio przeczytałem, to lektura pod tytułem „Droga” autorstwa amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy’ego. Jest to historia obsadzona w realiach postapokaliptycznych. Jest to główny powód dlaczego sięgnąłem akurat po tę książkę. Temat świata po zagładzie wywołuje u mnie największe zainteresowanie i ciekawość. W tym zniszczonym świecie, pełnym okrucieństwa i niebezpieczeństw autor zdecydował się umieścić małego chłopca i jego ojca, jako głównych bohaterów. Celem tej dwójki jest przeżycie, dlatego zmierzają na południe gdzie powinno być cieplej. Mimo że nie są jedynymi ocalonymi, nie szukają pomocy u innych ludzi, a wręcz przeciwnie unikają jej. Ludzie w obliczu tej tragedii zatracili człowieczeństwo stali się brutalni, bezwzględni, nie liczyli się z niczym i nikim, dopuścili się nawet kanibalizmu, co jeszcze bardziej pokazuje upadek rasy ludzkiej i wszelkich jej wartości. Każdy dzień dla ojca i syna był walką o przetrwanie, szukaniem pożywienia i schronienia na kolejną zimną noc. Surowy i minimalistyczny - tak można nazwać styl w jakim amerykański autor napisał ten utwór. Jest on pozbawiony długich, szczegółowych opisów otoczenia, przyrody i bohaterów, co jeszcze bardziej nadaje tej powieści mroczny, pełen strachu i niepewności klimat. Ojciec chłopca czasem wraca w swoich wspomnieniach do świata sprzed zagłady, jego syn niestety nie zna innej rzeczywistości poza tą mroczną i brutalną, w której się urodził. W utworze jest ukazana wielka, wzajemna miłość obydwu bohaterów. Ojciec jest w stanie poświęcić wszystko co mu pozostało aby jego syn mógł przeżyć i odnaleźć kiedyś spokój i szczęście. Czy mu się to uda? Tego nie zdradzę, ale zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ skłania ona czytelnika do refleksji i na długo pozostaje w pamięci czytelnika.

Wojciech Fabia, klasa III LO

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się w najbliższą środę 1 września o godzinie 10:00 w hali sportowej. Zapraszamy!!!

Zmiany wysokości czesnego!

Informujemy, że po dwóch latach od ostatniej zmiany, Zarząd BTS "Rekord", na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2021 r., podjął decyzję o...

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

25 czerwca 2021 r. w auli szkolenej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Poniżej fotorelacja :-)

Wycieczki integracyjne

W ramach integracji ucznió - po dłuższej przerwie - wszystkie klasy naszej szkoły wybrały się z wychowawcami na wycieczki klasowe.

Zakończenie roku szkolnego maturzystów

Dnia 6 maja odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klasy 3 liceum.